Gázkészülék használata egy veszélyes üzem. Fokozott elővigyázatossággal kérjük kezelni, ehhez mindenképp forduljanak szakemberhez.
Néhány fontos - a készülék üzemeltetésével kapcsolatos - Magyar előírások, szabályok, amiknek a betartásával az életét óvhatja meg.
GMBSZ ( Gáz Műszaki Biztonsági Szabályzat)
3.4. Égéstermék-elvezetéssel rendelkező, a helyiség légterétől nem független (nyílt égésterű), B típusú, legfeljebb 140 [kW] egység- vagy együttes hőterhelésű gázfogyasztó készülékek elhelyezése
3.4.1. Általános előírások
3.4.1.1. B típusú, a helyiség légterétől nem független (nyílt égésterű) vízmelegítő és több helyiség fűtését ellátó gázfogyasztó készülék (központi fűtési fali vagy padlón álló kazán, kombi készülék) épületek huzamos emberi tartózkodásra szolgáló helyiségeiben és az azokkal légtér-összeköttetésben lévő mellékhelyiségekben nem helyezhető el. Az ilyen gázfogyasztó készülék helyisége légtérbővítéssel sem kapcsolódhat az alábbi helyiségekhez:
- alvás céljára is szolgáló helyiségek,
- belső fekvésű helyiségek,
- "A" és "B" tűzveszélyességi osztályba tartozó helyiségek.
4. A gázfogyasztó készülék légellátása, helyiségének szellőzése, az égéstermék elvezetése
4.1. A nyílt égésterű, A és B típusú gázfogyasztó készülékek helyiségének levegő-ellátásával kapcsolatos általános előírások
A helyiség légterével közvetlen kapcsolatban lévő (nyitott) égésterű gázfogyasztó készülékek biztonságos, egészségügyi és energetikai szempontból kifogástalan üzeme érdekében biztosítani kell a gázfogyasztó készülék helyiségének szellőzőlevegő-ellátását. (Az égési és szellőző levegő mértékének meghatározására az 5. sz. melléklet ad tájékoztatást.)
A szükséges szellőzőlevegő-térfogatáramot és a bejutását biztosító műszaki feltételeket meg kell tervezni.
A szükséges szellőzőlevegő-térfogatáramot a szabadból a helyiség légterébe vezető nyílással (nyílásokkal) kell a helyiségbe bejuttatni. A légbevezető nyílások e célra szolgáló, tanúsítvánnyal és a tervezéshez felhasználható nyomáskülönbség-térfogatáram adatokkal (jelleggörbével) rendelkező levegő-bevezető szerkezetek legyenek.
A levegő-bevezető szerkezetek a gázfogyasztó készülék helyiségével szomszédos helyiség külső határoló szerkezetén is elhelyezhetők, azonban e helyiségek kiválasztásánál figyelembe kell venni e fejezet 3. pontjában előírt szempontokat.
Ha a levegő-bevezető szerkezeteket a gázfogyasztó készülék helyiségével szomszédos helyiségben alakítják ki, ezt a szomszédos helyiséget a gázfogyasztó készülék helyiségével össze kell szellőztetni. A gázfogyasztó készülék helyiségében a nyílások eltakarásának tilalmát jelezni kell a fogyasztó részére. Ezt a tilalmat a tervben is elő kell írni.
Új készülék létesítésénél ezeknek a betartása, méretezése, számítása tervezői feladat, kérjük ehhez vegye igénybe épületgépész tervező segítségét!